LUTY MIESIĄCEM BEZPIECZNEGO INTERNETU

W ramach profilaktyki prowadzonej w naszej szkole w miesiącu lutym podjęto działania mające na celu utrwalenie i usystematyzowanie wiedzy uczniów na temat bezpiecznych zachowań w sieci.

Działania:

• Spektakl profilaktyczny „Wyjść poza schemat” w wykonaniu aktorów z Impresariatu Artystycznego z Krakowa – problematyka spektaklu dotyczyła zjawiska cyberagresji wewnątrz grupy rówieśniczej, gdzie młody człowiek zostaje wykluczony z grupy i pada ofiarą prześladowania – obraźliwych e-maili, smsów, publikowania ośmieszających go informacji. Główny przekaz uświadamia, że każdy może zostać ofiarą lub świadkiem cyberprzemocy i że należy podejmować konkretne działania w celu rozwiązania problemu zarówno z perspektywy ofiary jak i świadka.
  • Zajęcia w ramach godzin wychowawczych poświęcone tworzeniu kodeksu bezpiecznego korzystania z Internetu.
  • Udział klasy 7a w zajęciach w Miejskiej Bibliotece Pedagogicznej: „Internet bez hejtu”, „Cyberprzemoc” .
  • Warsztaty z udziałem przedstawiciela policji ds. profilaktyki społecznej p. Łukasza Szuwikowskiego i p. Anny Mazurkiewicz (MCWR) poświęcone zjawisku hejtu i cyberprzemocy.

Informacje dla Uczniów

Zasady Bezpieczeństwa

Chroń swoją prywatność!

Nie podawaj swoich danych osobowych, takich jak: imię, nazwisko, numer telefonu czy adres domowy.

Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, zadbaj, by widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą Ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.

Mów, jeśli coś jest nie tak!

W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.

Nie ufaj osobom poznanym w sieci!

Nigdy nie można w 100% zaufać komuś poznanemu w sieci. Nie spotykaj się z osobami poznanymi w Internecie. O propozycjach spotkania od internetowych znajomych informuj rodziców.

Szanuj innych w sieci!

Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.

Korzystaj z umiarem z Internetu!

Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.

Źródło: https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa

Netykieta

Jeśli chcesz być dobrze traktowany w sieci, i Ty bądź dobry dla innych internautów. Aby zapobiec „wpadce”, przeczytaj netykietę i ja naucz się jej na pamięć:

• Nie rozsyłaj internetowych łańcuszków (łańcuszek internetowy to wiadomość zawierająca prośbę o rozesłanie jej do jak największej liczby internautów, jest popularną formą spamu).
  • Staraj się nie nadużywać emotikonek (uśmieszków, buziaczków).
  • Bez potrzeby nie pisz dużymi literami, gdyż oznaczają KRZYK.
  • Nie bądź Bełkotem, nie prowokuj kłótni w sieci. Staraj się nie irytować innych internautów.
  • Wystrzegaj się Bełkota. Nie daj się sprowokować.
  • Nie obrażaj innych użytkowników sieci. Pamiętaj: również w internecie jesteśmy odpowiedzialni za swoje działanie.
  • Szanuj cudzą własność. Nie podpisuj się pod czyimiś wypowiedziami czy pracami. Korzystając z materiałów znalezionych z sieci, zawsze podawaj źródło ich pochodzenia.
  • Zwracając się do konkretnego internauty, pamiętaj o używaniu dużej litery w zaimkach: Ty, Tobie, Ci itp.
  • Nie zakładaj sobie niepotrzebnych kont e-mail.

Źródło: https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/porady/netykieta

Ilona Wronowska