DFN 2018

 

 

W Szkole Podstawowej nr 10 w Głogowie już po raz kolejny odbył sie DFN. Nauczyciele z naszej szkoły przygotowali 7 zajęć, które przeprowadzili na terenie szkoły goszcząc uczniów z różnych szkół podstawowych z Głogowa. Wysłuchaliśmy również dwóch wykładów pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

 Były to zajęcia: 

1. Wyrażanie emocji za pomocą ruchu i gestu 

Dnia 10.10.2018 uczniowie klasy 4c ze Szkoły Podstawowej nr 2 uczestniczyli w zajęciach teatralnych przeprowadzonych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki  w Szkole Podstawowej nr 10 . Warsztaty miały na celu wyrażenie ekspresji dzieci poprzez sztukę. Scenki odgrywane przez uczniów rozwijały wyobraźnię i kreatywność  oraz uczyły współpracy w grupie. Uczniowie chętnie się bawili  i wcielali się w różne role.  Zajęcia wraz z nauczycielem języka polskiego poprowadziły nasze absolwentki, obecnie uczennice Szkoły Podstawowej nr 11 - Olga Sosnowska, Aleksandra Sobuś i Adrianna Żołyniak.

 Puzzle oraz inne gadżety z logo DFN posłużyły jako nagrody dla uczestników.

 Nauczyciel j. polskiego - Magdalena Ratajczak  

zdjęcia w galerii (kliknij)

 2. Domowe kosmetyki

 Dnia 10.11.2018r. w Szkole Podstawowej nr 10 odbyły się warsztaty  dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 13. W zajęciach udział wzięli uczniowie klasy IV. Zajęcia prowadzone były  w 2 grupach ( 7 osobowych ) na 2 godzinach lekcyjnych.

Uczniowie dowiedzieli się jak w prosty sposób  z artykułów dostępnych w domu można wykonać  kosmetyki, które musimy przechowywać w lodówce, ponieważ maja krótki termin ważności. Każdy uczestnik wykonał peeling cukrowy i pastę do zębów, które uczniowie zapakowali do specjalnych pudełeczek, opisali swój kosmetyk i zabrali ze sobą do domu. Wszystkie zakupione materiały zostały wykorzystane podczas zajęć.

 prowadzący Sylwia Cwynar 

zdjęcia w galerii (kliknij)

3. Warsztaty kulinarne.

W ramach XXI  Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zaprosiliśmy uczniów z klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 11 na warsztaty kulinarne, które odbyły się w świetlicy Naszej szkoły. 100 – lecie Niepodległości było hasłem także naszych warsztatów, na których dzieci piekły ciasteczka z witrażykiem. Własnoręcznie odmierzały i ważyły  potrzebne składniki, miesiły ciasto, wykrawały foremką ciastka. Dzieci dowiedziały się także obserwując eksperyment, jak działa proszek do pieczenia. W chwili wytchnienia od pracy i w oczekiwaniu aż nasze wytwory ostygną,  był czas na zabawy integracyjne. Na koniec nasi goście ozdabiali ciastka białym i czerwonym lukrem. Przy okazji uczniowie dowiedzieli się skąd się wzięły nasze narodowe barwy, a także,  że piekąc świąteczne ciasteczka można  uczcić święto Niepodległości.

 Otrzymane produkty spożywcze posłużyły do upieczenia ciasteczek.

 prowadzący nauczyciele świetlicy Mariola Chalusiak, Ewa Gruszczyk, Anna Cywińska

zdjęcia w galerii (kliknij)

 4. W rytmie piosenki żołnierskiej

W dniu 11.10.2018 roku w Szkole Podstawowej nr 10 w Głogowie odbyły się zajęcia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu  Nauki. W zajęciach wzięli uczniowie z siódmej klasy Szkoły Podstawowej nr 11 w Głogowie. Zajęcia muzyczne o tematyce piosenki żołnierskiej przeprowadziła Anna Pala. Uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie znanych melodii patriotycznych i żołnierskich, poznali nowe piosenki z tego zakresu. W grupach uczniowie wzięli udział quizie w rozpoznawaniu tytułów podkładów instrumentalnych do piosenek. Przećwiczyli rytm marsza utrwalając pieśń „My Pierwsza Brygada”. Na podsumowanie zajęć uczniowie zagrali prześpiewaną melodię na instrumentach muzycznych, wykorzystując dedykowany program komputerowy, rzutnik, tablicę multimedialną i instrumenty muzyczne, jakimi są Bum Bum Rurki.

 Puzzle oraz inne gadżety z logo DFN posłużyły jako nagrody dla uczestników.

 prowadzący nauczyciel muzyki Anna Pala 

zdjęcia w galerii (kliknij)

 5. Escaperoom.pl, czyli lekcja języka polskiego pełna zagadek.

11 października uczniowie klasy 7 z SP nr 11  wzięli udział w lekcji języka polskiego organizowanej w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki - "Escaperoom.pl, czyli lekcja języka polskiego pełna zagadek". Uczniowie nie mieli do rozwiązania zadań z zakresu kryminalistyki, nie próbowali też odkryć sposobu ucieczki z pomieszczenia. Zajmowali się tym, nad czym pracujemy na każdej lekcji polskiego, a mianowicie samym językiem, jego poprawnymi formami, prawidłowym użyciem.  Rozwiązanie każdego zadania dawało wskazówkę do miejsca w którym ukryło się kolejne. Poszukiwania poszczególnych zagadek językowych, jak również wyznaczony czas wzbudziły emocje i chęć do wykonywania poleceń. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że język ojczysty wcale nie jest trudny, poprawne formy językowe, korzystanie z frazeologizmów, bogaty zasób słownictwa może sprawiać radość  i satysfakcję.

Materiały w postaci kolorowych kartek, brystolu, szarego papieru służyły do stworzenia plakatów z rozwiązanymi zadaniami. Balony do ukrycia poszczególnych zadań. Markery do wykonania ćwiczeń. 

prowadzący nauczyciel j. polskiego Emilia Warmowska

zdjęcia w galerii (kliknij)

 6. "Polska moja Ojczyzna"

Dnia 10 października uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej ,,Arka” w Głogowie , uczniowie ZPSZW z Głogowa oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 wzięli udział w warsztatach plastyczno- integracyjnych "100 lat Niepodległości".  Warsztaty plastyczne odbyły się w ramach XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Zaproszeni goście oraz uczniowie SP 10 tworzyli plakaty o tematyce patriotycznej nawiązującej do 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Podczas warsztatów wykorzystano materiały plastyczne zakupione przez organizatora. Podczas  wspólnej pracy grupach  powstały kotyliony oraz kolorowe prace plastyczne. Uczestnicy wykorzystywali bloki, kolorowe kartki, mazaki, bibuły, pastele olejne oraz różne materiały potrzebne do stworzenia pracy.

Uczniowie naszej szkoły mieli możliwość pracy z osobami niepełnosprawnymi, uczyli się tolerancji, poszanowania godności  w stosunku do drugiej osoby.

Warsztaty zakończono słodkim poczęstunkiem oraz wspólnym zdjęciem. Zaproszeni goście otrzymali drobne upominki ( smycze, wiatraczki)

prowadzący Anna Rytter

zdjęcia w galerii (kliknij)

 7. Escape room "Wehikuł czasu".

W ramach DFN w naszej szkole zorganizowany był Escape Room  czyli pokój zagadek pt. "Wehikuł czasu"”, w którym uczestniczyli uczniowie z klasy 4 z SP 13 w Głogowie. Nasi goście pełni emocji i zaangażowania rozwiązywali zagadki związane z czasami średniowiecznej Polski, a więc z bitwami, ważnymi wydarzeniami  i postaciami. Każdej grupie udało się wydostać  z murów średniowiecza i powrócić do czasów współczesnych. 

 Escape Room przygotowały (POP) * 

  • Joanna Pytel
  • Joanna Ołówek
  • Agnieszka Posłowska

Otrzymane gumki zostały przekazane dla uczniów  biorących udział. 

Lak ozdobił dyplomy dla uczestników i opiekunów. 

zdjęcia w galerii (kliknij)

8. Wykład pani dr Doroty Podsiadłej z Uniwersytetu Wrocławskiego na temat "Czy zwierzęta znają prawa fizyki?" 

9. Wykład pana mgr Emila Palucha z Uniwersytetu Wrocławskiego na temat"100 lat z życia mikrobiologa" 

 koordynator XXI DFN w SP 10 Głogów

Maria Warych-Grondalska