Projekt edukacyjny dla klas 1-3 "ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ"

21 listopada obchodzony będzie  Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. To dzień dobrych uczynków i dobrych emocji. Oryginalna nazwa święta brzmi Hallo World Day i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.

Co charakteryzuje człowieka życzliwego?

Słownikowa definicja mówi, że to osoba nastawiona przychylnie, przyjaźnie, dobra i serdeczna.

Z czego składa się życzliwość?

Wystarczy zsumować uśmiech, miłe słowo i ciepłe spojrzenie.

Jak społeczność Dziesiątki będzie obchodzić ten dzień?

 

  1. Z okazji tego szczególnego dnia klasy  przygotowują  plakaty  mówiące o wzajemnej życzliwości ,  które zostaną  wyeksponowane na drzwiach każdej klasy.  
  2. Uczniowie  w ramach zadania domowego mają napisać kilka zdań na temat „ Jestem życzliwy , ponieważ……”
  3. Każda klasa na podstawie przeczytanych lub opowiedzianych  przez uczniów   uzasadnień  głosuje na najżyczliwszą koleżankę lub kolegę , a następnie  każdy wychowawca do 21 listopada zgłasza wybranego ucznia wraz z jego opisem do sali 101  
  4. 21  listopada na 3 i 4 godzinie lekcyjnej odbędzie się przedstawienie pt. „ Szewczyk Dratewka”  oraz  wybrani uczniowie zostaną koronowani na króla lub królową życzliwości i dobrych manier.  W tym dniu  niech wszyscy ubiorą się na żółto lub niech mają przypięte żółte słoneczka.
  5.  Przez cały tydzień  uczniowie  mogą pisać kartki  z pozytywną myślą  lub pozdrowieniami i wieszać na specjalnym drzewku życzeń i pozdrowień.
  6. Również przez cały tydzień uczniowie starają się uśmiechać, mówić miłe słowa i pomagać w domu , szkole i na podwórku.
  7. Przez cały tydzień przynosimy również karmę dla zwierząt oraz nowe zabawki na akcje charytatywne .

„Dziękuję, że jesteś...”, „Wszystkiego najlepszego...” czy „Miłego dnia!” - niby proste, znane wszystkim słowa, a wywołują  radość oraz niezapomniany uśmiech. Pozytywna energia, którą przekażemy  innym, na pewno powróci do nas ze zdwojoną siłą.