Tłumacz

Polish English German

ZESTAW ĆWICZEŃ NARZĄDÓW MOWY PRZYGOTOWUJĄCYCH DO WYWOŁANIA GŁOSKI [L]

Głoska [l]

 

  1. Oblizywanie językiem wewnętrznej powierzchni górnych zębów - zabawa Mycie zębów.
  2. Dotykanie czubkiem języka górnych dziąseł, a następnie energiczne opuszczenie języka
    w dół - zabawa Idzie koń.
  3. Uderzenie całą powierzchnią języka o podniebienie, czyli naśladowanie mlaskania.
  4. Zlizywanie całą powierzchnią języka kawałka gumy rozpuszczalnej lub czekolady przyklejonej do podniebienia.
  5. Ssanie językiem pudrowego cukierka przyklejonego do podniebienia.
  6. Szybkie wyrzucanie zwiniętego języka z jamy ustnej na zewnątrz.
  7. Podczas szerokiego otwierania jamy ustnej, dotykanie wewnętrznej powierzchni górnych zębów - zabawa Liczenie zębów.
  8. Przytrzymywanie szerokiego języka kilka sekund na podniebieniu, przy szeroko otwarty ustach.

 

 

Głoska [l]

 

[l] to głoska boczna, przedniojęzykowo- dziąsłowa, dźwięczna, twarda, ustna.

 

Ułożenie całej masy języka na dziąsłach górnych, podczas szerokiego otwierania ust,
a następnie wybrzmiewanie [l], powinno wystarczyć do prawidłowej realizacji głoski. Należy pamiętać, aby demonstrację układu narządów artykulacyjnych wykonywać przed lustrem. W przypadku trudności należy rozpocząć od ułożenia języka na górnej wardze i wypowiadania głoski, następnie przesunięcia języka do zębów i ponownego wybrzmiewania [I], kończąc na wypowiadaniu głoski z językiem cofniętym do dziąseł (Demel 1994, 93). Innym sposobem korekcji jest przedłużone wymawianie [a] i dotykanie czubkiem języka do górnych dziąseł,
a następnie opuszczenie go do zębów dolnych (Antos, Demel, Styczek 1971, 74; Karczmarczuk 1987, 125; Styczek 1981, 471). Można również delikatnie podbijać podbródek zewnętrzną stroną dłoni w czasie artykulacji [a] (Skrzynecka 1999a, 4).

Opracowała: Urszula Bartosiewicz