Polish English German Ukrainian

Wycieczka do Warszawy – do "Centrum Nauki Kopernik"

W ramach podsumowania projektu unijnego - "Nauczanie eksperymentalne szansą na rozwój kompetencji uczniów głogowskich szkół podstawowych"

- uczniowie wszystkich głogowskich placówek, w których odbywał się projekt, wyjechali w nagrodę do Warszawy – do „Centrum Nauki Kopernik”. Uczniowie, którzy wytypowani zostali na wycieczkę, musieli wykazać się wysokim stopniem opanowania umiejętności i wiedzy, którą nabyli w czasie trwającego projektu. Na wycieczkę wyjechało w sumie 100 uczniów, wraz z 10 nauczycielami.

Na terenie CNK nasza ekipa przebywała w godzinach od 8.00 do 15.00. W tym czasie wszyscy mogli wziąć udział w samodzielnym  doświadczaniu zagadnień naukowych i życiowych z zakresu biologii, chemii, fizyki i nauk pokrewnych, gdyż na terenie placówki znajduje się mnóstwo atrakcji i przestrzennie zorganizowanych sekcji tematycznych.

Dodatkową atrakcją był udział uczniów w przygotowanych laboratoriach tematycznych, z czterech dziedzin nauki – biologii, chemii, fizyki i robotyki, na których uczniowie  wykonywali pod okiem opiekuna samodzielnie konkretne zadania.

Podczas zajęć z biologii uczniowie wcielili się w detektywów i typowali mordercę, na podstawie dostępnych śladów. Larwy much, DNA, linie papilarne miały pomóc wskazać mordercę spośród 6 kandydatów.

Na zajęciach z chemii uczniowie bawili się w kosmetologów, sporządzali samodzielnie kremy do twarzy, posługując się profesjonalnym sprzętem i używając odpowiednich produktów, rozróżniali rodzaje emulsji i robili doświadczenie na filtry UV. Na koniec zabrali ze sobą sporządzone przez siebie kosmetyki.

Zajęcia z fizyki dotyczyły właściwości fizycznych wody. Uczniowie mieli za zadanie potwierdzić doświadczalnie powszechnie znane właściwości wody, czyli udowodnić np., że nie jest ściśliwa, jest bezbarwna, jest rozpuszczalnikiem dla niektórych substancji. Badali również przewodnictwo elektryczne wody począwszy od wody destylowanej a kończąc na wodzie z dodatkiem jonów (soli). Doświadczalnie pokazali, że woda oddziałuje elektrostatycznie z naelektryzowaną pałeczką ebonitową.

Ostatnie laboratorium to programowanie robota MAO. Uczniowie wcielili się w programistów. Utworzono cztery zespoły robocze, które najpierw miały zdiagnozować usterki robota, a następnie wprowadzić zmiany w programie tak, aby robot znów działał  i odbierał komendy słowne prawidłowo. W tym celu powołano zespół laryngologów, ortopedów, okulistów i psychiatrów, którzy zbadali robota, a następnie przy pomocy odpowiednio wstawionych do programów komend, naprawili MAO. Na koniec zajęć prowadzący pokazali mecz rozgrywany przez roboty i inne sztuczki pokazywane przez roboty.

Wszystkie zajęcia były przygotowane profesjonalnie i na bardzo wysokim poziomie, a uczniowie wychodzili z nich bardzo zadowoleni.

Takie zwieńczenie projektu było doskonałym i bardzo rozwijającym pomysłem, co z pewnością w przyszłości zaowocuję dalszą chęcią poznawania świata poprzez doświadczenia i eksperymenty i rozwinie pasje przyrodnicze niejednego z młodych ludzi.

Opracowanie:

Joanna Radzieja

Maria Warych-Grondalska

zdjęcia w galerii (kliknij tutaj)

Fotorelacja z zjęć

Piknik edukacyjny

12 czerwca w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się piknik naukowy. Zorganizowany został w ramach  projektu unijnego „Nauczanie eksperymentalne szansą na rozwój kompetencji uczniów głogowskich szkół podstawowych”. Podczas realizacji projektu uczniowie wykonywali doświadczenia chemiczne i fizyczne, przeprowadzali obserwacje biologiczne, a także pracowali w aplikacji komputerowej Corinth. Dzięki temu narzędziu, uczestnicy mieli okazję oglądać wnętrze rośliny, komórki lub tkanek w 4D.

Na pikniku uczestnicy mogli podzielić się z uczestnikami projektu umiejętnością zdobytymi podczas zajęć.

Anna Cywińska, Anna Wrona

zdjęcia w galerii (kliknij tutaj)

Uwaga, uwaga!!! Ważny komunikat.

Ruszyła rekrutacja do projektu

„NAUCZANIE EKSPERYMENTALNE SZANSĄ NA ROZWÓJ KOMPETENCJI UCZNIÓW GŁOGOWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH"

Informacje o projekcie (kliknij tutaj)

regulamin rekrutacji (kliknij tutaj)